Kobiety – szachowi arcymistrzowie – Hou Yifan

Po Marii Muzychuk i Judit Polgar przyszła kolej na przedstawienie sylwetki kolejnej genialnej szachistki, jaką niewątpliwie jest Hou Yifan. Zapraszamy do przeczytania materiału Iwety Rajlich na temat Chinki!

Być szczęśliwą osobą!

Kiedy w wieku 3 lat wpatrywała się w szachy stojące na wystawie sklepu, nikt nie wiedział, że ta mała dziewczynka zostanie tak silnym męskim arcymistrzem i to tak szybko. Tata kupił jej wtedy te szachy i to pewnie od niego nauczyła się grać i czerpać z tego szczęście. Szczęście.

W brew pozorom wcale nie jest łatwo przetłumaczyć angielskie słowo “happy” na język polski i to wtedy gdy używa go młoda 22 letnia Chinka, studentka 3 roku Stosunków Międzynarodowych na uniwersytecie w Pekinie. W wywiadzie dla Chess base:http://en.chessbase.com/post/an-interview-with-hou-yifan Mistrzyni Świata Kobiet i aktualnie najsilniej grająca w szachy kobieta powiedziała, że najważniejsze dla niej jest „to be a happy person” zaś wcześniej we wspomnianym wywiadzie zapytana o swoje życie prywatne zwierzyła się, że choć dominują w nim szachy to jest pełne niespodzianek, ciekawe i kolorowe.

Rok 2012 w historii szachów kobiecych to rok przełomowy – zmiany warty. Hou Yifan jest druga w jednym z najsilniejszych turniejów typu Open na świecie (Gibraltar Telecom) pokonując w tym turnieju miedzy innymi nie byle kogo, bo samą Judit Polgar! To dość symboliczna partia – Polgar, która wycofała się już z profesjonalnych szachów oddaje koronę młodej utalentowanej Chince. Ich partia poniżej. Czy Hou zdoła przekroczyć rekord elo 2735 należący do sławnej Węgierki. Czy uda jej się to zrobić rywalizując również z kobietami? (Sic. Polgar w jednym z wywiadów powiedziała, że istnienie kobiecych tylko turniejów przeszkadza kobietom w stawianiu sobie wyższych, trudniejszych celów np. celu zostania Mistrzem Świata.)

Iweta Rajlich
Photo by Zeljka Malobabic

Add Comment

Zapisz się na nasz darmowy Newsletter!

Wyślij mi swój newsletter (możesz anulować subskrybcję w każdej chwili).

FreshMail.pl