„Szachowa półka”

Iweta Rajlich „Okiem arcymistrzyni” rozpoczyna nową serię artykułów, która tym razem będzie dotyczyła książek, które warto przestudiować. Poniżej lista 10 obowiązkowych lektur dla szachisty, których uroki będzie nam przedstawiała w kolejnych odcinkach Iweta Rajlich!

Szachowy półka na książki. Czyli co spakować co oddać a co wyrzucić.

Złośliwi i Ci co mnie bardziej znają powiedzą, że ta seria 10 artykułów jest właściwie o wszystkich książkach szachowych jakie w życiu przeczytałam ;-)… Tak czy inaczej poniższa 10-tka wywarła na mnie jako szachistkę spory wpływ. Na mojej liście znajdują się:

1.DVORETSKY’S ENDGAME MANUAL autor: Mark Dvoretsky – to wspaniała lektura do poduszki, dzięki której człowiekowi znacznie lepiej i milej gra się później wszelakie końcówki  (dzięki tej książce mam ok. 50 elo więcej niż przed jej przestudiowaniem). Można też do nie wracać ile się chce – ona się po prostu nie nudzi 🙂

2. THINK LIKE A GRANDMASTER (Myśl jak arcymistrz) autor: Alexander Kotov – klasyczna pozycja do nauki taktyki. Taka teoria taktyki. W jaki sposób zabrać się za daną pozycje i policzyć w niej warianty. Świetny trening i obowiązkowa lektura dla każdego praktykującego szachisty.

3. RUSSIAN SILHOUETTES, THE RELIABLE PAST i SMART CHIP FROM ST PETERSBURG Kolekcja esejów autorstwa Genny Sosonko – nie mogłam się oderwać! Choć byłam akurat w przepięknym Montrealu. Niestety jeszcze nie przetłumaczona na język polski.

4. ZURICH INTERNATIONAL CHESS TOURNAMENT 1953 autor: David Bronstein (tytuł oryginału: The Chess Struggle in Practice) – nie jestem zwolenniczką studiowania klasyki, ale ta książka wciągnęła mnie bardzo być może dlatego że przypomina trochę książkę przygodową 🙂

5. Winning Chess Middlegame autor Ivan Sokolov – pomoże zrozumieć dlaczego „pionki są duszą szachów”

6. Greatest 365 Chess puzzles volume 1 and 2 autor: Csaba Balogh – sympatyczny trening taktyki szachowej dla zawodników zaawansowanych.

7. Seria małych książeczek ze studiami – na pobudzenie kreatywności i zmysłu kombinacyjnego, cierpliwości i satysfakcji.

8. Taktyka w końcówkach pionkowych i wieżowych autor: Jerzy Konikowski: łatwe i przyjemne i pożyteczne motywy taktyczne.

9. „Sprawdź swoją fantazję szachową” autor: Jan Przewoźnik – książka mojego szachowego dzieciństwa i zresztą moja ulubiona książka do której żywię ogromny sentyment. Zestaw bardzo ciekawych testów dla juniorów i juniorek.

10. Secrets of Minor Piece Endings autor John Nunn – dzięki tej książce wydaje mi się że rozumiem bardziej końcówki – książka pokazuje siłę gońca i skoczka w końcówce. Od komputera nie da się tego nauczyć!

Iweta Rajlich

Add Comment